|
|
APEL W PRZEDEDNIU MAJOWYCH ŚWIĄT |
|
  W przededniu majowych świąt - Święto Pracy (1 maja), Dzień Flagi Narodowej (2 maja), Święto Konstytucji (3 maja) - odbył się szkolny apel. Zanim uczniowie odśpiewali słowa hymnu „Mazurka Dąbrowskiego” wprowadzenia tematycznego dokonał wicedyrektor Wojciech Coblewski, który przybliżył rangę i znaczenie zbliżających się świąt. Te majowe święta można różnie rozumieć, interpretować, wykorzystywać i obchodzić – wspomniał wicedyrektor. Różnie to kiedyś bywało i różnie to dziś bywa. Ten majowy czas jest jednak niebywałą okazją do pokochania własnego kraju. Pokochajmy Polskę! Nie wstydźmy się okazywać tej miłości i przywiązania do przeszłości i tradycji, nie wstydźmy się mówić, myśleć i czuć po polsku! Następnie uczniowie wysłuchali okolicznościowego montażu słowno-muzycznego w wykonaniu drugoklasistów z oddziałów gimnazjalnych - pod opieką wychowawczyń Aleksandry Koniecznej i Agnieszki Szulc, który przybliżył okoliczności i znaczenie uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku.
|
|
|
KONKURSY, KONKURSY, KONKURSY... |
|
   W ostatnich tygodniach odbyło się kilka szkolnych konkursów tematycznych, które spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów. Okolicznościowy apel był okazją aby na forum społeczności szkolnej nagrodzić i wyróżnić uczniów, którzy zdobyli kolejne miejsca. Wszystkim nagrodzonym uczniom gratulujemy!
  W konkursie „Papieros niszczy” nagrodzono: kategoria klas IV-VII (praca indywidualna) - I m. Agata Jankiewicz, II m. Olivier Łukasik i Amelia Bartoszek, III m. Antoni Kozak i Wiktoria Góra; kategoria klas IV-VII (praca rodzinna) - I m. Dominik Korpal, II m. Aleksandra Wydor, III m. Julia Gorzuch; kategoria klas II-III gimnazjum – I m. Wiktoria Włodarek II m. Dominika Bartoszek. Konkurs przygotowała i przeprowadziła Romualda Słodowicz.
  W konkursie ekologicznym „Drugie życie szkła” nagrodzono: kategoria klas I-III – I m. Karolina Bureta, II m. Ksenia Gwizdowska, III m. Iga Kubacka; kategoria klas IV-VI – I m. Mikołaj Dukiewicz, II m. Mateusz Bureta, III m. Antoni Kozak, wyróżnienie Cyprian Kubacki, kategoria klas VII i II-III gimnazjum – I m. Oliwia Ciepłuch. Konkurs przygotowała i przeprowadziła Ewa Pawlak.
  W konkursie plastycznym „Kartka wielkanocna” nagrodzono: kategoria klas I-III – I m. Mikołaj Krauze, II m. Julia Ślawska, III m. Zofia Miedzińska, wyróżnienia: Wiktoria Paterek i Filip Bromberek; kategoria klas IV-VII – I m. Jakub Kubacki, II m. Zuzanna Boć, III m. Mikołaj Dukiewicz, wyróżnienia: Katarzyna Świtała i Jakub Murzyn. Konkurs przygotowała i przeprowadziła Malwina Rzonska.
  W „Konkursie ortograficznym” w kategorii klas IV-VII nagrodzono: mistrzowie – Nikola Gacka, Katarzyna Świtała, Marcelina Kamińska, Jowita Frieske (nagrody zostaną wręczone podczas Dnia Patrona); wicemistrzowie – Kinga Suska, Jakub Michałek, Kamil Zalewski, Marcelina Kamińska; laureaci – Jakub Wyrobek, Nikola Kobylańska, Patrycja Nowak, Natalia Piosik, Olga Bogdańska. Konkurs przygotowały i przeprowadziły Hanna Bogdańska i Lucyna Wocka-Mickiewicz.
  Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
|
|
|
ŚPIEWALI PIEŚNI MARYJNE I RELIGIJNE |
|
  W minioną niedzielę – 29 kwietnia, w Gminnym Ośrodku Kultury w Białośliwiu odbył się XXI Koncert Pieśni Maryjnych i Religijnych. Koncert - o charakterze konkurs - miał na celu popularyzację pieśni maryjnych i religijnych, promocję twórczości artystycznej oraz konfrontacje osiągnięć wokalistów, zespołów i chórów z terenu Powiatu Pilskiego. W koncercie wzięło udział 23 uczestników w czterech kategoriach: chóry, soliści do 12 lat, soliści 13-17 lat oraz zespoły.
  Wśród uczestników koncertowych zmagań znaleźli się również reprezentanci szkoły: chór i solistka Natalia Kulka. Chór w swojej kategorii zajął III miejsce, a Natalia Kulka wśród solistów 13-17 lat zdobyła I miejsce. Reprezentantów białośliwskiej szkoły do koncertu-konkursu przygotowała Małgorzata Częstochowska. Gratulujemy!
|
|
|
KAMILA DRUGA W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH W POWIECIE PILSKIM! |
|
  W poniedziałek, 23 kwietnia br., na terenach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pile odbyły się zorganizowane przez Nadnotecki Szkolny Związek Sportowy - Mistrzostwa Powiatu Pilskiego Szkół Podstawowych w Biegach Przełajowych na dystansach 1000 m (dziewczęta) i 1000 m-1200 m (chłopcy). Imprezę w ramach współzawodnictwa XIX Powiatowej Olimpiady Dzieci i Młodzieży Powiatu Pilskiego objął Patronatem Honorowym Starosta - Pilski Eligiusz Komarowski. W 8 rozegranych biegach uczestniczyło 585 dziewcząt i chłopców z całego powiatu pilskiego. Trzech najlepszych z każdego biegu awansowało do Mistrzostw Wielkopolski, które odbędą 29 maja br. w Żerkowie.
   Kilkoro naszych uczniów pod opieką nauczycielek wychowania fizycznego Magdaleny Bachmatiuk i Joanny Kowalskiej, zajęło wysokie miejsca w pierwszej „dwudziestce”. Najwyższą lokatę (2 miejsce) wśród dziewcząt klas IV uzyskała Kamila Piosik. Wysokie miejsca uzyskali również: Kornelia Piosik (13 miejsce) i Maria Krauze (14 miejsce) w biegu dziewcząt ur. 2005-2006 (na 99 biegających dziewcząt) oraz Michał Strojek (13 miejsce) w biegu chłopców ur. 2005-2006 (na biegających 92 chłopców). Z kolei w biegach uczniów ur. 2002-2004 wysokie 16 miejsce zajął Tymoteusz Wotzka. Podczas tych zawodów prowadzona była również klasyfikacja drużynowa szkół. Najwyższą lokatę uzyskały dziewczęta z klas VI (Piosik Kornelia, Krauze Maria, Kulka Julia, Kozioł Marcelina, Włodarek Izabela, Przybylska Patrycja), które zajęły 6 miejsce w tabeli na sklasyfikowanych 18 szkół z całego powiatu pilskiego. Serdecznie gratulujemy!
(Magdalena Bachmatiuk)
|
|
|
WIOSENNA INAUGURACJA CZWARTKÓW LEKKOATLETYCZNYCH W PILE |
|
  W czwartek, 19 kwietnia br., nieprzebrany tłum młodych lekkoatletów i ich opiekunów na pilskim stadionie MOSiR powitała piękna, słoneczna pogoda. Przez najbliższe tygodnie młodzież szkolna tradycyjnie rywalizować będzie w 6 konkurencjach lekkoatletycznych: biegi na 60 m, 300 m, 600 m, 1000 m, skok w dal, skok wzwyż oraz rzut piłeczką palantową. W ubiegłorocznej rundzie jesiennej podopieczni nauczycielki wychowania fizycznego Magdaleny Bachmatiuk wzięli udział w trzech imprezach, a w ramach rozpoczętej 19 kwietnia rundy wiosennej, wystartują w sumie pięć razy. Kolejne lekkoatletyczne spotkania odbędą się 26 kwietnia, 10 maja i 17 maja. Finał powiatu młodzi sportowcy rozegrają 24 maja. Najlepsi będą reprezentować powiat pilski w Mistrzostwach Polski, które zaplanowano na 15-17 czerwca w Łodzi. Życzymy powodzenia!
(Magdalena Bachmatiuk)
|
|
|
TEATR - SZTUKA CZY ZABAWA? |
|
  Grupa gimnazjalistów z klas II zaprezentowała swój projekt edukacyjny uczniom klas VII szkoły podstawowej. Uczniowie przygotowali dramat „Dziady” Adama Mickiewicza. Celem projektu było uświadomienie uczniom znaczenia teatru jako dziedziny kultury i motywacji do poznawania sztuk teatralnych, które stanowią źródło wiedzy. Uczniowie wcielili się w bohaterów dramatu, przygotowali stroje, rekwizyty i scenografię. Poznawali tajniki pięknej recytacji i gry aktorskiej. Prezentacja multimedialna i odpowiedni podkład muzyczny były dostosowane do tematyki dramatu. W projekcie wystąpili: Przemysław Górniak - Guślarz, Kamil Dubilewicz - Starzec, Martyna Śliga - Duch Złego Pana, Aleksandra Posert - Żebraczka, Wiktoria Król - Zosia, Daniel Wachowiak - Widmo, Aleksandra Niemczyk - Guślarz nr II, Martyna Zawadzka - Aniołek-Rózia, Patryk Jarzembowki - Aniołek-Józio, Weronika Zawadzka – narrator, Julia Bartz i Amelia Jurek - chór, Daniel Chorążyczewski - obsługa sprzętu, Adrian Kulczyński i Kacper Gieroś - rekwizyty i scenografia. Opiekunkami projektu były Justyna Kromulska i Ewa Ziarnik, podkład muzyczny przygotowała Małgorzata Częstochowska. Młodzież została wprowadzona w świat wartości estetycznych i moralnych, poznali środki wyrazu stosowane w teatrze, co wpłynęło na ich rozwój wypowiadania się poprzez sztukę. Uczniowie nauczyli się pracować w zespole, a praca nad sztuką była wspaniałą zabawą.
(Justyna Kromulska)
|
|
|
DZIEŃ ZIEMI - CO MOŻEMY ZROBIĆ DLA NASZEJ PLANETY? |
|
  22 kwietnia, z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych, jest obchodzony - Dzień Ziemi. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska i promowanie działalności proekologicznych. Hasłem tegorocznej kampanii jest walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. Obchody Dnia Ziemi po raz pierwszy zorganizowano w 1970 roku. Od tego czasu, corocznie, idea troski o niebieską planetę łączy ludzi na wszystkich kontynentach. W Polsce święto to jest obchodzone dopiero od 1990 roku.
  W tym roku - 24 kwietnia, również w naszej szkole uczniowie klas I-III obchodzili Dzień Ziemi. Obchody rozpoczęliśmy od zajęć tematycznych i przygotowania w klasach "ekoludków" i "ekozabawek". Następnym punktem programu było spotkanie na dziedzińcu szkoły i wspólne rozwiązywanie zagadek przyrodniczo-ekologicznych oraz pokaz stworzonych dzieł z odpadów. Uczniowie z klasy IIa przygotowali także transparenty z hasłami ekologicznymi. Najważniejszym punktem programu był jednak pokaz mody ekologicznej. Dzieci wystąpiły w bardzo ciekawych, oryginalnych i przede wszystkim ekologicznych strojach. Występ ten wzbudził wiele emocji wśród wszystkich uczestników obchodów. Kolejną atrakcją była pięknie zaśpiewana piosenka o ekologii przez dzieci z klasy IIIc. Na zakończenie każda z klas rysowała na tapecie rysunek związany z ekologią. I tak, dzień świętowania dobiegł końca. Należy jednak pamiętać jak ważne jest to abyśmy wszyscy dbali o naszą planetę nie tylko w tym jednym dniu, ale KAŻDEGO DNIA.
(Daria Ptaszyńska)
|
|
|
PRAKTYCZNA LEKCJA EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA W OSP BIAŁOŚLIWIE |
|
  W dniu 23 kwietnia, w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, uczniowie klas 3 gimnazjum uczestniczyli w zajęciach praktycznych, które odbyły się w obiekcie Ochotniczej Straży Pożarnej w Białośliwiu. Lekcję zorganizował nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Maciej Gruszka. Gimnazjaliści mogli bezpośrednio zapoznać się z funkcjonowaniem, zadaniami i codziennymi obowiązkami Straży Pożarnej. Dzięki uprzejmości naczelnika Adriana Janiszewskiego uczniowie wysłuchali i zobaczyli jak wygląda i do czego służy sprzęt gaśniczy oraz jak zachować się w różnych niebezpiecznych sytuacjach. Mogli również zadawać nurtujące ich pytania. Pokaz gotowości i sprawności strażaków oraz różnorodność sprzętu ratowniczego wzbudziły w uczniach ogromne zainteresowanie. Najwięcej radości sprawiło oglądanie i dotykanie wcześniej nieznanych sprzętów i akcesoriów wyposażenia oraz przymierzenia stroju strażackiego.
(Maciej Gruszka)
|
|
|
CZY MOŻNA BAWIĆ SIĘ MATEMATYKĄ? |
|
  Czy możliwe jest, aby bawić się matematyką? Oczywiście, że tak! Dowodem tego była przeprowadzona przez nauczyciela Marcina Załachowskiego otwarta lekcja matematyki. Matematyka była ukryta w figurach płaskich i przestrzennych. Wykorzystując różne własności matematyczne oraz kolejność wykonywanych działań, uczniowie jak i nauczyciele budowali i tworzyli bryły oraz przestawiali elementy układając wskazane figury.
  Zabawa matematyką pozwoliła uczestnikom na chwilę relaksu i ucieczki od codziennych problemów. Zabawa podczas lekcji nie polegała na tym, aby być lepszym w układaniu figur i brył od kolegi czy koleżanki. Chodziło głównie o to, aby udoskonalać i polepszać samego siebie, a także próbować na wiele sposobów rozwiązać zadanie i nie poddawać się w swoich matematycznych niepowodzeniach, by na koniec cieszyć się z tego, że udało się rozwiązać daną zagadkę czy łamigłówkę.
  Mamy nadzieję, że zabawy i gry zaprezentowane na lekcji zostaną wykorzystane na innych zajęciach, które będą bazować na własnościach i zależnościach matematycznych.
(Marcin Załachowski)
|
|
|
WROCŁAW CELEM WYCIECZKI UCZNIÓW KLAS PIĄTYCH |
|
  Wrocław – będący jednym z piękniejszych miast Dolnego Śląska, stał się celem wycieczki uczniów klas piątych. W czasie dwudniowego programu zwiedzania (19-20 kwietnia) uczniowie mieli możliwość zobaczenia ciekawych i niezwykłych miejsc tego różnorodnego miasta. Wśród architektonicznych osobliwości poznawanego miasta znalazł się Stary Rynek, będący jednym z największych dawnych placów targowych w Polsce (3,8 ha) wraz z unikatowym na skalę europejską gotyckim Ratuszem, który pełnił siedzibę dawnych władz miejskich i sądowniczych Wrocławia. Na trasie spaceru znalazł się również Ostrów Tumski – najstarsza część Wrocławia, gdzie znajduje się m.in.: gotycka katedra pw. Jana Chrzciciela, kolegiata Świętego Krzyża, kościół św. Bartłomieja, pomnik św. Jana Nepomucena, Pałac Arcybiskupi a także Most Tumski, na którym od kilkunastu lat zakochani wieszają kłódki, symbolizujące trwałość ich miłości. Spośród nowoczesnych form wystawienniczych uczniowie odwiedzili Hydropolis - Centrum Wiedzy o Wodzie, gdzie za pomocą różnorodnych multimedialnych technologii, interaktywnych instalacji oraz wiernym replikom i dotykowym ekranom ukazuje się wodę z różnych fascynujących perspektyw. Dużym zaciekawieniem cieszył się najstarszy w Polsce Ogród Zoologiczny, gdzie można było poznać rzadkie i oryginalne zwierzęta ze wszystkich kontynentów, oraz Afrykanarium - jedyne na świecie oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Afryki. Na zakończenie swojego pobytu we Wrocławiu uczniowie podziwiali Panoramę Racławicką, czyli monumentalne malowidło o wymiarach 114 na 15 metrów, które przedstawia zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Opiekę nad uczniami, podczas wrocławskiej wycieczki, sprawowali wychowawcy klas: Piotr Coblewski (Va), Beata Czajkowska (Vb) oraz Magdalena Mielnik.
|
|
|
EGZAMINY GIMNAZJALNE 2018 NA PÓŁMETKU |
|
  W dniach 18-20 kwietnia uczniowie klas trzecich przystępują do zewnętrznego egzaminu gimnazjalnego, który obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w gimnazjum oraz wcześniejszych etapach edukacyjnych. Podczas kolejnych trzech dni uczniowie rozwiązują sześć testów z następujących zakresów: historia i wiedza o społeczeństwie, język polski, przedmioty przyrodnicze, matematyka, język obcy nowożytny na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Egzamin ma formę pisemną oraz przeprowadzany jest na podstawie testów opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia gimnazjum. Prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów zewnętrznych, a zaświadczenia o wynikach egzaminu uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym. W bieżącym roku szkolnym do egzaminu przystąpiło 42 trzecioklasistów.
|
|
|
ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSU W DNIACH 18-20 KWIETNIA 2018 (DNI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO) |
|
|
|
Facebook - SP Bialosliwie |
|
|